اخبار

5 پروژه از معروفترین و بزرگترین گلخانههای جهان مجله خبری کشاورزی

محاسبات سازه ها با رعايت قوانين اروپائی انجام شده اند. هزينه واحد گلخانه هاي پرتابل نسبت به سيستم جوشي 20-15% بيشتر است ولي نصب آن آسانتر و تغييرات در سازه راحت تر است. با توجه به اینکه خیار هم در سالاد و هم به عنوان میوه استفاده میشود، میزان علاقه مردم به آن بسیار بالاست. صادرات ۴۱۲ میلیون دلار شیرینی و شکلات ایرانی ۱۶اردیبهشت، رئیس سازمان توسعه تجارت ایران از رشد قابل توجه صادرات محصولات کشور طی سالهای اخیر خبر داد. برای مثال، سیب زمینی یکی از 10 مادهی غذایی پرمصرف در جهان است و هلندیها در سال 2017 توانسته اند با کسب سهم 19.4 درصدی، رتبه ی اول را در صادرات این محصول اختیار داشته باشند. خبرگزاری بازار، گروه استان ها؛ توسعه کشت گلخانهای به عنوان یکی از اولویتهای مدیران جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی در راستای اقتصاد مقاومتی و مقابله با بحران بی آبی در این استان علاوه بر افزایش بهره وری باعث ارزش افزوده بیشتر نیز می شود. با اینکه آذربایجان شرقی گلخانه های بزرگی دارد ولی جا برای توسعه کشت گلخانه ای در این استان بسیار بوده و ضروری است.

افشین صالحیان، متخصص اجرای پروژه های انرژی های تجدید پذیر با بیان اینکه آنچه که در بسیاری از نقاط کشور دیده می شود فرسایش مدام خاک سطحی بخاطر عدم رعایت اصول اساسی کشاورزی است ادامه داد: عدم رعایت این اصول سبب میشود که خاک سطحی با اندک بادی به هوا برخیزد و طوفان های خاک طولانی و مزمن در بسیاری از نقاط کشور ایجاد شود. براساس برنامهریزیهای انجام شده، پیشبینی میشود امسال حدود ۵۰هکتار به مساحت گلخانههای زنجان افزوده شود. در این راستا مظفر یوسفیپور، معاون امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان در گفتوگو با تسنیم اظهار داشت: کشت گلخانهای با توجه به مزایا و هزینههایی که در بردارد و همچنین با توجه به اهمیت روشهای کشت نوین در زمره اولویتهایی است که در استان دنبال میشود. وی بیان کرد: در گلخانههای استان محصولات متنوع و بسیار زیادی کشت میشود و از حیث تنوع نیز محصولات استان خاص و منحصربفرد است و انواع صیفیجات و فلفل دلمهای و توت فرنگی در آنها کشت میشود. مجری طرح توسعه گلخانههای جهاد کشاورزی کردستان بیان کرد:همچنین سه واحد گلخانه تولید گلهای شاخه بریده در استان داریم که در سال حدود یک میلیون و ۳۰۰ هزار شاخه گل که عمدتا گل رز است تولید میکنند.

برخلاف آنچه که در ایران می گذرد، تمام عوامل تغییرات اقلیمی در جهان بخوبی و عمیقا مورد تحقیق قرار گرفته اند و با دقت بالایی شناخته شده اند. مجری طرح توسعه گلخانههای جهاد کشاورزی کردستان گفت:در کشت گلخانهای برای ۲۶۷ نفر اشتغال مستقیم، ثابت و در تمام طول سال ایجاد و بیش از این تعداد نیز اشتغال غیرمستقیم در استان ایجاد شده است. او افزود:از این تعداد ۱۰ هزار هکتارگلخانه با اشتغالزایی ۱۲۰ نفر در ایام دهه مبارک فجر افتتاح وبه بهره برداری میرسد. او دارای مدرک کارشناسی ارشد مهندسی عمران است و با توجه به علاقه ای که به پرورش گل و گیاه داشت گلخانه ای را با یک میلیون تومان سرمایه راه اندازی می کند. پتانسیل خاک برای نگهداری بیشتر کربن بی اندازه بزرگ است ولی ایران از این پتانسیل ها بهره برداری نمی کند. اگر برای گرم کردن گلخانه از بخاری برقی یا گازی استفاده کنید، با افزایش سرسامآور قبضهایتان مواجه خواهید شد. ﻫﻤﭽﻨﻴﻦ ﭘﺲ از اﻧﺘﻘﺎل وﻇﺎﻳﻒ ﺟﻬﺎد ﺳﺎزﻧﺪﮔﻲ ﺑﻪ ﺳﺎﻳﺮ دﺳﺘﮕﺎه ﻫﺎ، اراﻳﻪ ﺧﺪﻣﺎت زﻳﺮﺑﻨﺎﻳﻲ ﺑﻪ ﻣﻨﺎﻃﻖ روﺳﺘﺎﻳﻲ ﺗﺪاوم ﻳﺎﻓﺘﻪ اﺳﺖ ﺑﻪ ﻃﻮری ﻛﻪ روﺳﺘﺎﻫﺎی دارای ﺑـﺮق ﺑـﻪ ۹۹ درﺻﺪ و روﺳﺘﺎﻫﺎی دارای آب آﺷﺎﻣﻴﺪﻧﻲ ﺳﺎﻟﻢ به ۷۶ درﺻﺪ و روﺳﺘﺎﻫﺎی دارای راه ﺷﻮﺳﻪ و آﺳﻔﺎﻟﺖ ﺑﻪ ۹۱ درﺻﺪ اﻓﺰاﻳﺶ ﻳﺎﻓﺘﻪ اﺳﺖ.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی در رابطه با مزایای کشت گلخانه بیان کرد: کشت گلخانهای علاوه بر درآمدزایی بیشتر موجب اشتغالزایی بسیار زیادی در استان میشود به همین جهت، در رابطه با کشتهای گلخانهای شتاب خوبی در استان اتفاق افتاده است و تلاش میشود در سطح استان سطح زیر کشت گلخانهای را توسعه دهیم. به گزارش خبرنگار ایمنا، بر اساس گزارشهای آماری، ایران با متوسط بارندگی سالیانه ۲۵۰ میلی متر از مناطق خشک و نیمهخشک محسوب میشود که در مقایسه با متوسط جهانی ۸۰۰ میلیمتری کمتر از یک سوم است و تبخیر در کشور نیز دو هزار و ۱۰۰ میلیمتر و در مقایسه با ۷۰۰ میلیمتر متوسط جهانی، سه برابر است. مطابق گزارش های موجود، تا پایان سال 2020 ، تولید جهانی غذاهایی که منشا گیاهی دارند، بیش از 60 درصد افزایش خواهد یافت در حالی که امکان افزایش سطح زیر کشت، فقط در حدود 10 درصد می باشد. بنابراین کشاورزان آینده قادر خواهند بود تا بذر های تازه و سالمی را تمام طول سال بکارند . این کود نیاز گیاه به آهن را به آسانی رفع میکند و با توجه به بومیبودن این محصول، قیمت تمام شده آن به مراتب پایینتر از نمونههای خارجی است.

برای نمونه در همین دره ابتدا آب برای گیاهان نیازمند آب غیرشور استفاده میشود، سپس زهاب آن در رودخانه به گیاهان با سطح تحمل بالاتر نظیر نخل تزریق شده و در نهایت هم به طور مثال در پرورش ماهی از این آب استفاده میشود. به عنوان مثال گندم که یکی از اساسی ترین مواد غذایی مورد استفاده هموطنان است، در سال های اخیر نوسانات زیادی داشته است. یکی از این عوامل جلوگیری کننده از رشد گازهای گلخانه ای، کشاورزی با روشهای مدرن است. شدت نور یکی از عوامل تعیینکننده محسوب میگردد. شدت نور یکی از عوامل تعیین کننده محسوب می گردد .

به گزارش خبرگزاری تسنیم از زنجان ، توسعه کشت گلخانهای در مناطق مختلف از سیاستهای اصلی اقتصاد مقاومتی در حوزه کشاورزی است، به دلیل مزایایی که کشت گلخانهای نسبت به کشتهای سنتی دارد، میتوان بهطور گستردهای به تأسیس گلخانهها و گلخانهداری روی سایت agriculture-na آورد. معاون امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان زنجان با بیان اینکه در سال 99 و 1400 در سطح استان قریب به 31 هکتار گلخانه در حال احداث است، گفت: استان زنجان دارای چهار مجتمع گلخانهای فعال است و در حال حاضر نیز مجتمع گلخانهای وحدت در شهرستان ابهر خرمدره با سطح 40 هکتار، با سرمایهگذاری هزار میلیارد تومان، با اشتغال 500 نفر و تولید 10 هزار تن که عمدتاً صادراتی است در حال احداث بوده که بخش خصوصی به عنوان سرمایهگذار ملی در این پروژه سهیم است.

وی با بیان اینکه در سالهای اخیر نیز اهتمام ویژهای نسبت به گسترش کشت گلخانهای صورت گرفته و از نظر متراژ میزان گلخانههای استان افزایش قابل ملاحظهای داشته است، افزود: در سطح استان زنجان 31 هکتار گلخانه با تعداد 143 واحد، سالانه 4 هزار تن محصول کشاورزی تولید میشود. گلخانهداری و کشت گلخانهای همواره یکی از مدرنترین روشهای تولید محصولات کشاورزی و حفاظت این محصولات در برابر کمآبی و خشکسالی بوده است، کشت محصولات در گلخانه سبب صرفهجویی در مصرف آب و بهرهوری بالاتر در تولید میشود که موثرترین راه برای جبران ضرر و زیان کشاورزان روی آوردن به کشت گلخانهای است. یکی از اولین تصمیماتی که باید اتخاذ شود، این است که گلخانه به صورت یک واحد جداگانه، در تماس باساختمان های موجود و یا بصورت بخشی از ساختمانهای جدید ساخته شود. وی با بیان اینکه انواع سبزی و صیفی به میزان بیش از 10 هزار تن در این گلخانه ها تولید می شود، اضافه کرد: سالانه 250 تن توت فرنگی، 28 تن گیاه دارویی، 100 تن میوه درختی، 3.3میلیون اصله نهال، 2.5 میلیون شاخه گل، 3.2 میلیون گل و گیاه گلدانی، 20 میلیون بوته نشاء سبزی و 2 میلیون بوته نشاء گیاهان دارویی در گلخانههای استان تولید میشود.

سکوهای کشت گیاهان گلدانی نبایست دیواره داشته باشد و کف سکوها تا حد ممکن بایستی منفذدار باشد . امروزه سکوها و بسترهای کشت سکو بخشی از فضای گلخانه است جایگاهی است برای قرار گرفتن گلدان ها یا کشت گیاهان در بستر های بالا تر از سطح زمین همانگونه که از نام آن پیدا است ، سکوها همواره در سطحی بالاتر از کف گلخانه ها قرار می گیرند . توتفرنگی با سیستم آب و فلو سازگاری بهتری دارد و زمان پرورش آن حدود 60 روز است. نوع سوخت مصرفی در گلخانه؛در مناطقی که امکان دسترسی به گاز طبیعی وجود دارد می توان با کاربرد این سوخت ارزان هزینه ها را به مقدار زیادی در تولید فصل سرما کاهش داد . به طوری که سرمایهگذاری توسط شرکت شهرکهای کشاورزی خواهد بود و واگذاری اراضی توسط منابع طبیعی و امور اراضی به فارغالتحصیلان بخش کشاورزی دارای شرایط خواهد بود. عدم موفقیت استان در گذشته برای ایجاد گلخانه ها و شهرکهای گلخانهای مردم نیستند بلکه به دلیل مدیریت هاست بنابراین برای ایجاد و توسعه گلخانهها نباید به مانند گذشته عمل کرد بلکه باید با هم افزایی و مشارکت بین دستگاهی اقداماتی فراتر از کارهای عادی انجام داد. غلامحسین ساربان در ادامه گفت: تا پایان سال گذشته ۶۷۷ هکتار کشت در محیطهای کنترل شده صورت گرفته است.

ازآنجاییکه محدوده رشد و نمو میوههای گرمسیری بسیار خاص و محدود است، در سایر نواحی غیر از نواحی حارهای، این گیاهان در گلخانهها در حال کشت و تولید میباشند. این دستاوردهای قابلتوجه به دلیل پیشرفت تکنولوژی در محیط کنترل شده و همچنین استفاده از ارقام ویژهای است که بهطور خاص برای کشت در گلخانه تولید شدهاند و توانایی بسیار بالایی در تولید محصول دارند. گلخانه های پلاستیکی درصد بالایی از گلخانه های دنیا را به خود اختصاص می دهند . اما یکی از شهرستانهای استان آذربایجان شرقی که در حوزه کشاورزی حرفی برای گفتن داشته و پتانسیل خوبی حتی در سطح کشوری و بین المللی دارد، شهرستان مرند است؛ کشاورزی در شهرستان مرند رکن اصلی زندگی و معیشت اغلب مردم شهرستان را به خود اختصاص داده؛ بنابراین امروزه نیاز دارد تا مطابق با الگوهای علمی روز دنیا توسعه یابد و از جمله این الگوها افزایش و توسعه کشت گلخانهای است. کشاورزی از دیرباز در ادوار تاریخی جوامع بشری در راستای ایجاد، توسعه و تکامل تمدنها تاثیر بسزایی داشته است، لذا تشکیل اجتماعات بشری در واحدهای جغرافیایی شهری، روستایی و حتی کشوری در طول تحولات تاریخی در قرون طولانی وابسته به رونق و توسعه کشاورزی بوده به نحوی که تا قرون وسطی کشاورزی با ساختار سنتی و روند کاری سادهای همراه بوده است و در ایران هم تا اواخر دوره قاجار به صورت سنتی فعالیت کشاورزی انجام می گرفت.

در روش نوین به منظور استفاده موثر از حداکثر فضای گلخانه از سکوی متحرک استفاده می کنند . از جمله این رخدادهای اقلیمی میتوان به هجوم گسترده آفات اشاره کرد. با اشاره به شرایط ویژه استان کردستان برای توسعه كشت های گلخانه ای گفت:درحال حاضر ۶۵ واحد گلخانه در مساحتی بالغ بر ۲۳ هکتار در این استان وجود دارد که بیشتر این گلخانهها در زمینه تولید محصولات سبزی و سیفی، گل و گیاه زینتی و توتفرنگی فعالیت میکنند. به گزارش خبرگزاری تسنیم ازاردبیل، عادل پورمحبت ظهر امروز در بازدید از گلخانههای صیفی اردبیل اظهار داشت: در حال حاضر تعداد 9 واحد پرورش قارچ خوراکی به مساحت 16571 مترمربع به صورت فعال سالانه 5658 تن قارچ خوراکی با برند معتبر و با کیفیت قابل قبول و در بسته بندیهای کاملاً بهداشتی تولید و روانه بازار مصرف میکند. به طور مثال مساحت کل واحدهای بهرهبرداری در سال ۱۳۹۳ به ۱۶۴۷۶۶۰۹ هکتار رسید که در مقایسه با سرشماری کشاورزی سال ۱۳۸۲ بیانگر کاهشی ۸/۸ درصدی است.

غلامحسین ساربان روز سهشنبه در نشست “ستاد توسعه شهرکهای کشاورزی و کشت گلخانهای خراسان رضوی” افزود: با این حال صدور پروانه توسعه کشت گلخانهای در خراسان رضوی نیز در هشت ماهه امسال در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۱۰۴ درصد رشد داشته است. وی افزود: مزیت این واحدهای گلخانه ای در این است که شرایط لازم برای پرورش انواع صیفی جات از قبیل نور و رطوبت و دما قابل کنترل است و به راحتی می توان در طول سال انواع محصولات را تولید کرد. جریان هوا همچنین به پایین نگه داشتن رطوبت نسبی و کنترل دما در گلخانه کمک می نماید .

فن دستگاه که از نوع محوري ست و کاملاً بالانس استاتيکي و ديناميکي شده، با حداقل صداي ممکن با عبور دادن هوا از كويل، گرما را در سطح گلخانه پخش مینماید. پوشش هاي گلخانه ها از نوع پلاستيك هاي رنگي كه نور ناچيزي بايد از آن عبور كند انتخاب مي شود. از آن گذشته اشاره به این نکته نیز ضروری است که برای نخستین بار در جهان بوده است که گونهای از برنج تولید شده با استفاده از تکنیکهای نوین زیست فناوری پس از گذراندن مراحل قانونی به مرحله تولید و در نهایت فروش تجاری رسیده است. زمان برای اقدامات پیشگیرانه گذشته است. اول از همه باید بگوییم که گلخانه داری و کشت گلخانه ای، مانند بسیاری از کار های آزاد دیگر یا کارهایی که به اصطلاح کارمندی نیستند، میزان درامد گلخانه در هر ماه مشخص نیست و نمیتوان عدد کاملا قطعئ برای آن مشخص کرد. گرچه ضعف های صادراتی باعث شده که درآمد فروش گل ایران به کشورهای خارجی تنها به اندازه یک پنجم توان واقعی مان باشد اما پتانسیل های تولید گل در کشور آنقدری بوده است که خارجی ها نتوانند از آن چشم پوشی کنند. امروزه در کشورهای پیشرفته پلی اتیلن و سایر پوششهای پلاستیک را به مواد نگهدارنده نور مادون قرمز (IR) آمیخته می کنند که تلفات دمای گلخانه را در شب ۱۵ تا ۲۵ درصد کاهش می دهند .

برای شروع مزارع کشور می توانند انرژی مورد نیاز خود را از انرژی تجدید پذیر تامین کنند که نیاز به اتصال به شبکه سراسری را نخواهد داشت ولی مهمتر از آن نگهداری از خاک سطحی مزارع است. روش ها و راهکارهای فراوانی برای از بین بردن حشرات و آفات در مزارع کشاورزی وجود دارد. هدف نهایی کمپانی توسعه ی این تکنولوژی است تا مزارع داخلی میسر تر شوند و بشود آن ها را در شهر های شلوغی که آب،انرژی و یا زمین زیادی ندارند ، به کار برد. اگر قصد کشت گلخانهای توتفرنگی را دارید، میتوانید به 2 روش آبکشت و هواکشت آن را پرورش دهید. با کشت گلخانه شما میتوانید از محصولات نوبرانه زودتر استفاده کنید. شما میتوانید توسط پوشش هایی مانند شید گلخانه، از ورود مستقیم نور آفتاب به داخل گلخانه جلوگیری کنید. برای پرورش گل و گیاهان زینتی باید یک گلخانه مناسب را آماده کنید و شرایط لازم برای رشد آنها را فراهم نمایید.

همچنین اﻧﻮاع ﺗﺮاﻛﺘﻮر از ۶۸۴۵۱ دﺳﺘﮕﺎه ﺑﻪ ۵۵۵۱۳۳ دﺳﺘﮕﺎه در ﻫﻤﻴﻦ دوره رﺳﻴﺪه اﺳﺖ. دلال ها با قیمت پایین تر یکجا گل ها را از تولید کننده می خرند و به شهرداری ها و هتل ها می فروشند. در آذربایجان شرقی کشت گلخانه ای از سال ها پیش آغاز شده و سبزی و صیفی، گل های زینتی، گلدانی و گیاهان فضای باز از جمله محصولات گلخانه ای استان شناخته می شود. به گزارش بازار، رضا نورانی خاطر نشان کرد: مسیر بانکهای بینالمللی برای تجار ایرانی باز نیست از اینرو آنها مجبورند ارز حاصل از صادرات را به صرافان محلی بدهند و آنها با ریال پول را واریز میکنند. وحدت تاکید کرد: در سال جاری برنامه ابلاغی وزارت جهاد کشاورزی، توسعه 42 هکتار گلخانه و سازه های فنی سبک و سایبان باغات در استان است، که اصلاح و تجهیز گلخانه ای یک هکتار، انتقال کشت از فضای باز سبزی و صیفی به گلخانه 3 هکتار و برگزاری دوره های اموزشی و اطلاع رسانی نیز از برنامه های ابلاغی است.

مورد توجه قرار گرفت (آقاسی­زاده و همکاران،1387، 21). نکته­ی حائز اهمیت در خصوص برنامه دوم توسعه این است که در سال 1377 دفتر محیط زیست و توسعه پایدار تاسیس گردید (دفتر محیط زیست و توسعه پایدار کشاورزی،1383) که تا حدودی توجه به شاخص­های کشاوری پایدار جز اهداف کیفی قرار گرفت. با توجه به اینکه گرایشها به سمت تولید اختصاصی محصولات است و دستور کار تولید پس از مطالعه ابتدایی بازار داخلی و خارجی مشخص می گردد قبل از احداث ، ابتدا بایستی تعیین کنند که چه محصولی تولید شود سپس تصمیم به احداث گلخانه در منطقه و اقلیمی مناسب آن محصول بگیرید . ب- پهنای آن طوری باشد که کارگران به آسانی به مرکز سکو دسترسی داشته باشند. پهنای سکوهای مجاور دیواره ها حدود ۹۰سانتیمتر و پهنای سکوهای میانی که از دو طرف قابل دسترسی است حداکثر میبایست ۱۸۰ سانتی متر باشد .