اخبار

7 ضرورت جبران عقبماندگی کشاورزی ایران مجله خبری کشاورزی

علاوه بر این نیاز است تا روش دستیابی بشر به منابع غذایی جدید و اثری که بر انسان و محیط زیست او میگذارد بررسی شود. طبق مقاله ای در مورد کشاورزی دیجیتال توسط DLG (انجمن کشاورزی آلمان) ، منظور از کشاورزی دیجیتال “استفاده مداوم از روش های کشاورزی دقیق و کشاورزی هوشمند ، شبکه های داخلی و خارجی مزرعه و استفاده از سیستم عامل های داده تحت وب با هم است. ایجاد قنات و استفاده از آبیاری کوزهای یا تراوا در مناطق کویری، از جمله مثالهای مشخص در این زمینه است. به عنوان مثال گوجه میتواند به رب و یا سس گوجه تبدیل شود.

این پرنده ها حتی می توانند اطلاعاتی از قبیل میزان سطح رطوبت، بررسی علف های هرز و محتوای کلروفیل موجود در گیاهان را جمع آوری کنند ! این پرنده ها حتی می توانند اطلاعاتی از قبیل میزان سطح رطوبت، بررسی علف های هرز و محتوای کلروفیل موجود در گیاهان را جمع آوری کنند! قرارداد این پروژه هفته گذشته به امضا رسید و طبق آن ۵۰ هزار گلخانه هوشمند ساخته خواهد شد که به فناوریهای نمکزدایی و شیرینسازی آب و صفحات خورشیدی برای تامین انرژی مجهز خواهند بود. کمبود آب و حساسیت دانشمندان در برابر حفظ محیط زیست و حفظ منابع انرژی، دانشمندان علوم کشاورزی را وادار به ایجاد شیوه های نوین در مدیریت مزرعه، و بهینه سازی مصرف نهاده ها، عملکرد را نیز افزایش داده و در نهایت بازده ی اقتصادی را بالا ببرند. نظارت بر ذخیره سازی مواد غذایی نیز پس از برداشت محصولات باید صورت گیرد . این امر باعث کاهش ضایعات در مرتب سازی و گسترش آن به دیگر مناطق خواهد شد .

با استفاده از ربات هوشمند و بینایی ماشینی، می توان کیفیت و ایمنی مواد غذایی را ارزیابی کرد در ارزیابی های پیش از کشت محصولات، استفاده از این متد امکان پیش بینی صحیح و زمان برداشت دقیق را برای ما به ارمغان بیاورد. از ماهواره،هواپیما یا پرنده بدون سرنشین یا UAV برای تصویربرداری و اسکن زمین کشاورزی استفاده می کنند. در ایالات متحده، که یک کشور توسعهیافته محسوب میشود، کشاورزی دقیق یا کشاورزی هوشمند بهطرز فزایندهای در حال رشد است. کشاورزی هوشمند از چندین فناوری مهم تشکیل شده است که شامل حسگرها، پهبادها، اینترنت اشیا، داده های بزرگ، پلت فرم های تجزیه و تحلیل، روباتیک، مکانیزم انتقال اطلاعات، روبات گفتگو می باشد.سیستم آبیاری هوشمند، با کمک گرفتن از حسگرهای رطوبت سنج و بررسی وضعیت آب و هوا از طریق هواشناسی، رطوبت خاک و احتمال بارش باران تخمین زده می شود و با حل مشکلات پیش آمده آبیاری هوشمند مزارع امکان پذیر می شود. جمعیت جوان: جمعیت ایران در سال جاری 83.99 میلیون نفر تخمین زده می شود و انتظار داریم در سال 1402 به 87.89 میلیون نفر برسد. در میان لیست ابزارهای کشاورزی مدرن ، تراکتور یکی از ماشین آلات اصلی در مزرعه به شمار می آید.

در این روش کشاورز می تواند برای هر متر مربع زمین و یا حتی یک گیاه به صورت جداگانه تصمیم بگیرد و نه برای همه مزرعه. AgroCares Scanner امکان آزمایش خاک و تغذیه را به روشی آسان تر ، سریعتر و مقرون به صرفه تر از روش های سنتی فراهم کرده است. کشاورزان به اطلاعات واقعی خاک / خوراک از طریق دستگاه هایی دسترسی پیدا می کنند که به آنها امکان تصمیم گیری آگاهانه در مورد استفاده از کود یا تغذیه حیواناتشان را می دهد. مدیران دامداری ها باید سوابق مالی دقیق داشته باشند، بر کارگران نظارت داشته باشند و از مراقبت و تغذیه مناسب حیوانات اطمینان حاصل کنند.

از طرف دیگر مصرف گوجه فرنگی،خیار،فلفل و بادمجان همواره به عنوان محصولات موردنظر مصرف کنندگان کشورهای همسایه و خانوار ایرانی در طول سال مصرف می شوند،به گونه ای که گوجه فرنگی و خیار در زمره مصرف روزانه مصرف کنندگان قراردارند. طراحی و تبلیغ برای دستیابی به یک الگوی مصرف درست، راهی است که بسیاری از کشورهای پیشرو در جهان برای جلوگیری از اسراف و بالابردن سطح امنیت غذایی خود اخذ کردهاند. پیشبینی شده است که با گرم شدن هوا و تغییر در الگوی بارش، احتمال کاهش تولید غذا در جهان وجود دارد. اینگونه اطلاعاتی در مورد میزان رطوبت و همچنین پیش بینی آب و هوا جمع آوری خواهد شد بر اساس موقعیت و شرایط موجود، آبیاری فعال خواهد شد ( بررسی شرایط موجود و همچنین میزان نیاز گیاهان به آب، باعث خواهد شد تا میزان آب خروجی از سیستم های آبرسانی بطور دقیق و اندازه بوده و اینگونه سبب صرفه جویی تا ۲۰ درصد در مصرف آب خواهد شد( . کنترل کننده های موتور هوشمند به شما امکان می دهند قوانین را برای فعال کردن تایمرها، برنامه ها، باز کردن دریچه ها و غیره، همه از تلفن هوشمند خود برنامه ریزی کنید.

به دلیل این مشکلات، دقت در برنامه ریزی آنچنان که باید و شاید، امکان پذیر نخواهد بود و این امر، ناشی از فقدان اطلاعات کافی و عدم قطعیت است. فرآوری: بسیاری از محصولات کشاورزی که به فروش نمیرسند این قابلیت را دارند که مورد فراوری قرار گیرند. بسیاری از نیازها اساسی یک جامعه مانند غذا، لباس و علوفه از طریق تولیدات کشاورزی تأمین می شود. تولید غذای سالم با قیمت تمام شده پایین، ضمن افزایش دسترسی مردم به غذا، سیستم ایمنی بدن را تقویت و برای مقابله با انواع بیماریها آمادهتر مینماید. در سیستم کشاورزی هوشمند، کشاورزان به راحتی میتوانند حتی از مسیرهای دور به اطلاعات مختلفی در خصوص زمین زراعی خود از جمله سطح تولید، میزان رطوبت خاک، شدت نور و غیره دسترسی پیدا کنند.

همچنین وجود گازهای سمی و گرد و غبار در گلخانه ممکن است یک مشکل جدی باشد. در دهه های اخیر، امنیت غذایی جهان به دلیل فشارهای فراوان بر ظرفیت های تولیدی در معرض تهدید جدی قرارگرفته است. در نتیجه این امکان را برای پرورش دهندگان فراهم می کند تا تولیدی بهینه با بیشینه سود داشته باشند. به نظر شما استفاده از این روش نسبت به کشاورزی سنتی چه مزایای دیگری دارد؟ برای کاشت گیاه هم میتوان از بذر استفاده کرد و هم از نشاء. از آماده سازی خاک و کاشت بذر تا رساندن محصولات به میز آشپزخانه همه جزو مواردی هستند که هوش مصنوعی میتواند در آنها نقش آفرینی کند. از دیگر ویژگی های بستر گلخانه ای مناسب، وجود خلل و فرج کافی برای تهویه است، به طوری که گیاه بتواند به راحتی تنفس داشته و آب در آن جریانیابد.لازم است بستر مناسب برای کشت عاری از بذر و علف های هرز و بیماری ها باشد. و آب اضافه می شود.

با تطبیق شرایط اقلیمی و پتانسیلهای منطقه ،تولید سبزیجات داربستی که در زمره محصولات گرماپسند طبقه بندی میشوند یکی از مناسبترین گزینه هایی است که می تواند در محیط گلخانه ای مورد توجه باشد.به عبارت دیگر با توجه به این مطلب که در آینده نزدیک سوخت به بهای واقعی و یا نزدیک به واقعی در اختیار تولیدکنندگان قرارخواهدگرفت،انطباق محصول و مکان پروژه از اهمیت بیشتری در مقایسه با گذشته برخوردار است.از این رو اراضی شرکت ابراهیم آبادکه در منطقه گرمسیری کشور واقع شده است از پتانسیل مناسبی به منظور تولید محصولات سبزیجات داربستی در فصول پاییز و زمستان و اوایل بهار برخوردار است که در نتیجه این پتانسیل،مصرف سوخت گلخانه های طرح نسبت به بسیاری از مناطق کشور پایین تر بوده و همین موضوع قیمت تمام شده را پایین نگه می دارد. در رابطه با بازار داخلی کشور، افزایش جمعیت کشور و مصرف روزمره محصولات موردنظر طرح سبب می شود، طرح از چشم انداز قابل اعتمادی برخوردار باشد.به دلیل قیمت بالاترگوجه فرنگی گلخانه ای در بازار – طی سالیان گذشته به ویژه در فصول سردسال- و سطح زیر کشت پایین این دو محصول در کشور در فضاهای گلخانه ای،توجه بیشتری به گوجه فرنگی در طرح معطوف شده تا بازدهی اقتصادی مناسبی را برای طرح به همراه داشته باشند.

جمعیت جهان روز به روز درحال گسترش است و به همین علت نیاز به رشد پایدار در تولید محصولات کشاورزی بیش از پیش احساس می شود. نتایج نشان می دهد، با به کارگیری رویکردهای نوین کشاورزی پایدار و افزایش توان و قدرت چانه زنی روستاییان برای ارتقای کمیت و کیفیت تولیدات روستایی، امنیت غذایی قابل حصول است. از آنجایی که در زمینه کشاورزی کارشناسان خره کمتری وجود دارد، نتایج بیشتر متکی بر مهارت است. آیا واردات از چین نمیتواند منجر به بیکاری بیشتر کارگر ایرانی شود؟ تقریبا برای هر دوهزار متر به یک کارگر برای برداشت محصول احتیاج است. وزیر جهاد کشاورزی در اینباره میگوید: در سال زراعی جاری کشاورزی قراردادی را از محصول گندم شروع کردهایم، همیشه این سوال را میپرسیدیم که چرا کشاورز باید با هر سختی (مشکلاتی در تامین کود، سم و آفتزدگی و غیره) گندم بکارد و در نهایت محصول آن به قیمت پایین خریداری شود؟ ۱ – صرفه جوئی زمانی و نیاز به نیروی کار کمتر (زیرا در کشت آبی نیاز به عملیات تهیه بستر خاک و وجین کردن علف های هرز و غیره نمی باشد(. ساکنان روستایی نظیر کشاورزان، دامداران، ماهی گیران و غیره که در تولید محصولات کشاورزی نقش مهمی به عهده دارند؛ بیش از دیگران در معرض آسیب های جدی ناشی از تغییرات اقلیمی قرار دارند.

میزان کالری مورد نیاز افراد از سال 2010 تا 2050 حدود 10 درصد افزایش پیدا خواهد کرد. همین مسئله بهعدم تعادل مصرف کود از سوی کشاورزان منجر شده است.» وی افزود: «وقتی یک کالایی به طور رایگان و ارزان به دست کشاورز میرسد، نظارتی هم برای میزان مصرف صورت نمیگیرد. بسیاری از کشاورزان با تصور اینکه تغییر روش سنتی به مدرن سبب ایجاد هزینه های گزافی می شود، از استفاده از تکنولوژی های مدرن اجتناب می کنند. در کانادا پهپادها میتوانند از فاصلهای نزدیکتر مزارع را بررسی کنند واطلاعات دقیقتری را در اختیار کشاورزان عضو تعاونی انتاریو قرار دهند؛ همچنین ازاطلاعات ماهوارهای جمعآوریشده استفاده میکنند تا عملکرد محصول، ویژگیهای زمین، توپوگرافی، سطوح رطوبت و سطوح نیتروژن مزارع را بهصورت منظم ودر بازههای زمانی مشخص تحت پایش داشته باشند. دگرگونیهایی که شامل قیام تنباکو، افزایش اشتغال کشاورزان به فعایتهایی خارج از حوزه زراعت، رشد دستمزد کارگران، افزایش کشت محصولات زراعی تجاری (مانند تریاک و تنباکو)، و تأثیر فزاینده اقتصاد بازار بر روستاها هستند. طبیعتاً فرایند بازار هزینههایی مانند نگهداری، خواب سرمایه و نظایر آن را دارد که باعث میشود قیمت برنج بالا برود. همچنین در این روش به آب بسیار کمی نیاز است و بیشتر در کشورهایی که آب و هوای نیمه خشک و کم بارانی دارند، مانند ایران، استفاده میشود.

حشرات زیادی مانند ملخها هر ساله به مزارع حمله میکنند و محصولات کشاورزی سایت agriculture-na را میخورند. تشدید تنش بین ایران و آمریکا بعد از حمله هوایی آمریکا در ژانویه 2020 که منجر به (ترور سردار) قاسم سلیمانی فرمانده نیروی قدس شد. این قرارداد بین سازمان بهبود و بازسازی کشاورزی مصر که زیر نظر وزارت کشاورزی این کشور فعالیت میکند و شرکت عربی-کرهای «مشاوره اقتصادی و فرهنگی» (Economic and Cultural Consultancy) به ارزش ۱۰ میلیارد دلار منعقد شده است. هشدارهای سازمان FBI، نگرانیها و کاستیهای موجود را بیان مینماید و لازم است که جهت ورود این تکنولوژی و آغاز فعالیتها، نسبت به رفع موانع و کاستی ها اقدام نمود. جهت کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک نمائید. تجهیزاتی که تقریباً در بیشتر نقاط جهان یافت میشوند و یا در حال بهروز شدن و سازگار شدن با تکنولوژیهای روز دنیا در رشته کشاورزی هستند. بین زمان بذرپاشی، برداشت، تولد و یا کشتار، ریسک بالایی وجود دارد که نباید نادیده گرفته شود. همین موضوع به مرور زمان باعث شده است که نسل جوان به سمت این حرفه نروند و خب میانگنین سن کشاوزان افزایش یابد. این سیستمها معمولاً شامل تعدادی دستگاه و سنسور هستند که به شبکهی IoT در کشاورزی و دامداری، متصل شدهاند.

میزان منابع غذایی با تعداد افراد و جمعیت رابطه مستقیمی دارد که امروزه، با افزای چشمگیر نرخ رشد جمعیت، بالطبع نیاز به منابع غذایی بیشتری جهت تغذیه بشر انتظار می رود. اولین قدم در جهت بهره برداری از کلان داده ها، ترکیب داده ها از منابع مختلف است که در نهایت منجر به داده های پیچیده و معماری نرم افزاری در کشاورزی می شود که می توانند از داده های بزرگ استفاده کنند. داریوش برای اولین بار در ایران باستان اقدام به ضرب سکه های طلا و نقره نمود. دانههای وحشی از حدود ۱۰۵٬۰۰۰ سال پیش جمعآوری و به عنوان خوراک مصرف گردیدند. نتایج حاصل از این تجزیه و تحلیل باعث شناسایی مناطق اصلی برای تولید آب و هوای هوشمند و مدیریت پایدار زمین (SLM) شد. علاوه برپوشش گلخانه به دلیل استحکام وعایق بودن ، می توان این محصول را با ضخامت بیشتربرای عایق بندی کف استخرها (پرورش ماهی وشنا) وهمچنین ایجاد آبگیرهای موقت درپارکها استفاده نمود. تاثیرات زیست محیطی مخربی به دلیل استفاده نادرست از مواد مصرفی و منابع به وجود می آید که این مشکلات در کشاورزی هوشمند می توانند به حداقل میزان ممکن برسند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس استان خوزستان با وسعت 6.4 میلیون هکتار یکی از استانهای حاصلخیز با موقعیت جغرافیایی مناسب است که حدود 13.7 میلیون تن از 107 میلیون تن محصولات کشاورزی در این استان تولید میشود. از همان زمان بود که به آرامی دولتمردان ایرانی شروع به عادت کردن به درآمدهای نفتی کردند که به سهولت وارد خزانه کشور میشد، فارغ از آنکه این ثروت هر روز بیشتر از روز قبل مانند موریانه پایههای اقتصادی کشور را میخورد. همان طور که پیش تر نیز اشاره شد شیوه کشاورزی در ایران فاصله زیادی با روش های کشاورزی صنعتی دارد، از این رو مصرف سموم در ایران بسیار کمتر از شرایط کشاورزی صنعتی است و حتی در طیف گسترده از محصولات از جمله زعفران، زیره، پسته، انجیر، کشمش، بادام، خرما، سیب درختی، هندوانه، مرکبات، خاویار، میگو، پوست، روده، پشم و محصولات باغبانی، دامی و شیلاتی میتوان فعالیتهای گستردهای را برای شروع و حضور در تولید محصولات ارگانیک در جهان به خود اختصاص دهد.

حال آنکه باید توجه داشت همان طور که افراط در هزینه ها الزاماً موفقیت یک پروژه اقتصادی را تضمین نمیکند، کم کردن بیش از حد هزینه ها و عدم رعایت یک سری استاندارد های ضروری در احداث سازه هم میتواند موجب ضرر و زیان مالک گردد که شرکت مزرعه بکر در صدد است ابتدا اطلاعات شما را افزایش دهد و بعد از آن بتوانید با اطلاعات کافی نوع سازه و تجهیزات خود را با مشاوران مزرعه بکر انتخاب نمایید. بدین ترتیب دانستن موقعیت آنها امری ضروری است. تأمین وسایل کار آنها. از آنجایی که از این تجهیزات بیشتر در مناطق وسیع زراعی استفاده می شود، استفاده از این وسایل بیشتر در آمریکا به چشم میخورد . این سنسورها را می توان بر روی وسایل نقلیه نیز نصب کرد. سیستم کشاورزی هوشمند علاوه بر مزایای زیادی که دارد با چالش ها و موانعی نیز روبرو است؛ البته این موانع به مرور زمان و با پیشرفت تکنولوژی در آینده نزدیک برطرف می شوند.

استفاده ی Steve Blank از دوربین های طیف سنج، یک مثال بارز ازکاربرد این فناوری های تصویربرداری در کشاورزی هوشمند است. با این وجود، طبق مقایسههای بینالمللی میانگین بازده کشاورزی در هند بین ۳۰ تا ۵۰ درصد بالاترین بازدهها در سطح جهان است. بر اساس تحلیل بانک جهانی در ماه ژوئن، پیشبینی میشود در سال 2020، کووید 19 بین 88 تا 115 میلیون نفر را دچار فقر شدید کرده و فرآیند کاهش فقر را نسبت به سالهای قبل، حدود سه برابر کندتر نماید. تناژ برداشتی خیار نیز به نحوی است که میتواند سود خوبی را ایجاد نماید. چالش بزرگی که در صنعت کشاورزی وجود دارد، این است که سود کمی داشته و همچنین جذابیت این صنعت در سطح پایینی قرار دارد.