اخبار

سلامت محصولات کشاورزی برنامه محوری سازمان تات است

وی در ادامه با بیان اینکه انتظار بخش های اجرایی از ما خیلی زیاد است و می گویند حوزه تحقیقات پاسخگوی نیازهای ما نبوده است، اظهار داشت: شورای راهبردی در موضوعات مختلف همچون دامپزشکی، تحقیقات سلامت در حوزه گیاهی، باغبانی، شیلات را تشکیل دادیم که این راهبردها نتیجه خوبی داد و موسسات که در گذشته متهم بودند که پاسخگوی نیازهای اجرا نیستند در شورای راهبردی گرد هم آمدند.

معاون وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: اگر بخواهیم مردمی سازی کنیم و از ظرفیت های ستاد نانو استفاده  شود و یک انقلاب در فناوری نانو در بخش کشاورزی به وجود آید باید روسای سازمان های  جهاد کشاورزی استان ها را به عنوان رییس کمیته فناوری نانو آن استان ها تعیین کنیم.

رییس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی افزود: بایستی تا پایان سال جاری بخشی از ماموریتی که از سوی رییس جمهور و وزیر جهاد کشاورزی به ما در حوزه فناوری نانو و صدور شاخص  سلامت محول شده برای بعضی از محصولات را عملیاتی  و حتی این محصولات با قیمت بیشتری به دست مردم برسد که آن زمان است که مردم متوجه می شوند که مجموعه ای فعال است که بر روی سلامتشان حساس است.

وی با بیان اینکه خوشبختانه این ارتباط با حوزه سازمان انرژی اتمی نزدیک است، افزود: بایستی این حوزه را فعال کنیم و نه کار موازی انجام شود ولی ما آمادگی داریم رییس انرژی اتمی را دعوت کردیم و بخشی از این ظرفیت را در اختیار آن ها قرار دهیم و با همکاری آن ها ضایعات بخش کشاورزی را به حداقل برسانیم.

وی گفت: این مزارع در حوزه دام و طیور و زراعت و تمام حوزه های مختلف بخش کشاورزی که این ها به عنوان مزارع الگویی را به مردم توسط صاحبان مزارع معرفی می کنیم که همان رسوخ دانش و فناوری در پهنه ای است که در اختیار دارند.منبع اخبار

وی با بیان اینکه مشکل ما نیترات و نیتریت و آمونیاک باقی مانده در محصولات است، اضافه کرد: چرا بعضی از محصولات ما از دیگر کشورها بازگشت داده می شود  که به خاطر استاندارد نبودن محصولات است  که باید با استفاده از ظرفیت های موجود آن را برطرف کرد.

وی تصریح کرد: نباید از بیش از ۱۲۰ میلیون تن تولیدات کشاورزی حدود ۲۰ میلیون تن آن  تبدیل به ضایعات  شود.

وی با بیان اینکه کمترین انتظاری که از فناوری نانو این هست که در کیت های تشخیص ورود کنند، تصریح کرد: همکاری هم افزا باید داشته باشیم و مجموعه های دانشگاهی اگر در کنار ظرفیت ما قرار گیرد می تواند مشکلات پیچیده بخش را حل کند ضمن اینکه پروژه های بین موسساتی باید افزایش یابد و باید از امتیازات ویژه برخوردار شویم.

رییس سازمان تحقیقات، ترویج و آموزش کشاورزی به ماموریت های سازمان تات اشاره کرد و افزود: ابتدای سال جاری پارک علم و فناوری راه اندازی شد ضمن اینکه بایستی ۱۰ دهکده فناوری و نوآوری و ۱۰ مرکز رشد را راه اندازی کنیم که تاکنون چهار دهکده راه اندازی شده و تا یکی دو ماه آینده چهار دهکده دیگر هم راه اندازی خواهد شد.

کاهش ضایعات در بخش کشاورزی با استفاده از فناوری هسته ای

انقلاب در فناوری نانو در استان ها/منتظر اتفاقات بزرگ باشیم

معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: یکی از مهمترین انتظارات از حوزه فناوری های نوین در بخش کشاورزی به حداقل رسیدن این ضایعات و ایجاد ارزش افزوده از ضایعات است که امروز امکان آن فراهم است.

رییس سازمان تات گفت: راهبردها و ریل گذاری در سازمان تحقیقات تغییر یافته و محبوب ترین و مورد توجه ترین محقق برای ما امروز در این سازمان کسی است که پیشقدم برای حل مشکلات اولویت دار بخش باشد که باید بیشترین حمایت را شود.

خیام نکویی با اشاره به اینکه منظور از ظهور و بروز دولت مردمی در حوزه تات چیست؟ افزود: از ظهور و بروز این دولت این است که از تمام ظرفیت های موجود در کشور در حوزه بخش کشاورزی اعم از دولتی و خصوصی به بهترین نحو ممکن استفاده کنیم.

خیام نکویی افزود:  ظرفیت علمی در کشور ما کم نظیر است و این ظرفیت کم نظیر را سازمان تحقیقات کارهای بسیار بزرگی در بخش کشاورزی می تواند رقم بزند.

وی با بیان اینکه این ظرفیت آنطور که باید در اختیار بخش نیست، اظهار داشت: این راهبرد باید متناسب با شعارهای دولت باشد که برای مردمی سازی حوزه تحقیقات در جهاد کشاورزی ماموریت ها را به حوزه های اجرایی در استان ها دادیم.

وی با بیان اینکه تا پایان سال تمام ۱۰ دهکده راه اندازی خواهد شد، اظهار داشت: موسسات تحقیقاتی بایستی با همکاری پارک علمی و فناوری ۴۰ مزرعه الگویی فناوری و نوآوری را تا پایان سال راه اندازی کنند.

راه اندازی ۴۰ مزرعه الگویی فناوری و نوآوری در کشور

وی آسیب شناسی مشکلات را راهکاری برای اتفاقات بزرگ در سازمان تحقیقات عنوان کرد و گفت: باید هر جایی که شعار می دهیم اگر اعتقاد به شعور داریم نماد آن شعار را به شعور تبدیل کنیم و اعتقاد داریم این دولت مردمی است که تبلور آن همه جا ظهور و بروز کند که در تحقیقات هم باید ظهور و بروز دولت مردمی را ببینیم.

وی با بیان اینکه گزارشات فناوری نانو از استان ها جالب است، گفت: ۳۱ استان در این حوزه فعال شده اند و دانشگاهی ها با  نشست می گذارند که باید منتظر اتفاقات بزرگی در حوزه فناوری نانو در بخش کشاورزی باشیم.

به گزارش خبرنگار مجله خبری کشاورزی، مجتبی خیام نکویی روز شنبه در آیین رونمایی از 2 دستاورد حوزه نانوفناوری پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی که همزمان با هفته دولت در محل پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی واقع در استان البرز برگزار شد، افزود:شاخص سلامت با همکاری حوزه اجرایی سازمان  به ویژه دامپزشکی، حفظ نباتات و  باغبانی است تا مردم از سلامت محصولات کشاورزی اطمینان داشته باشند.

خیام نکویی ادامه داد: به دنبال این هستیم که مشکلی را که سال هاست مردم از آن رنج می برند را حل کنیم و اگر تاکید بر فناوری نانو داریم به خاطر این است که ظرفیتی کم نظیر دارد که اگر این ظرفیت ها بسیج شوند بسیاری از مشکلات فراروی بخش کشاورزی را با هزینه ای کمتر و در مدتی کوتاه و با کیفیت خوب حل می کنیم.

خیام نکویی گفت:در گذشته حوزه هسته ای را فعال کردیم که بعد از کار افتاد در حالیکه امروز بخش عمده ای از محصولات بخش کشاورزی به دلیل عدم ماندگاری از بین می رود و تبدیل به ضایعات می شود.

وی افزود: اجرای  چند هزار پروژه تحقیقاتی افتخار نیست بلکه باید دید این پروژه ها چه میزان از مشکلات بخش  کشاورزی را برطرف می کند و اگر بر روی مشکلات تمرکز شد تردید نکنید که مشکلات حل می شود  و باید آن ها را به سمت پروژه های تحول آفرین هدایت کرد .