اخبار

شناسایی ۷۴ هزار تغییر کاربری غیرمجاز اراضی/ سنددار شدن اراضی کشاورزی تا پایان دولت سیزدهم

نیازی درباره مقابله با تغییر کاربری اراضی گفت: افزایش نقدینگی در کشور زمین را به کالا تبدیل کرده است، بنابراین وقتی چیزی به کالا تبدیل می‌شود خرید و فروش آن هم افزایش می‌یابد، اما در برخی کشورها خرید و فروش اراضی ممنوع است که این موضوع در کشور ما مشکلی ندارد.

ساخت‌وساز غیرمجاز در اراضی کشاورزی جرم است

سنددار شدن اراضی کشاورزی تا پایان دولت سیزدهم 

رییس سازمان امور اراضی کشور اضافه کرد: در بحث رفع تداخلات نیز قرار است تمامی پلاک‌ها رفع تداخل و برای صدور سند به سازمان ثبت و اسناد ارجاع داده شوند.

وی اضافه کرد: برنامه ما استفاده از تکنولوژی‌های روز، مقایسه تصاویر متریک ماهواره‌ای، استفاده از ظرفیت‌های شرکت‌های دانش بنیان است، البته به‌کارگیری از تصاویر متریک ماهواره خیام می‌تواند کمک شایانی به ما در این بخش کند.

نیازی با بیان اینکه قرارگاه صدور سند و رفع تداخلات در دولت سیزدهم تشکیل شده و جلسات آن هر هفته به طور منظم برگزار می‌شود، اظهار داشت: طبق برنامه تا پایان دولت تمام اراضی کشاورزی کشور دارای سند تک‌برگ شوند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی مجله خبری کشاورزی، «صفدر نیازی» روز دوشنبه در نشست خبری خود به مناسبت هفته دولت با تشریح دستاوردهای سازمان امور اراضی کشور، اظهار کرد: از ابتدای سال تاکنون، ۷۴ هزار و ۷۳۸ تغییر کاربری اراضی در کشور، غیرمجاز شناسایی شده است که برای ۲۲ هزار مورد از این تغییر کاربری‌های غیرمجاز حکم اجرا شده است.

نیازی تاکید کرد: در ۱۰ماهه امسال نزدیک به ۱۱ هزار مجوز تغییر کاربری اراضی صادر کردیم و به طور قطع در این بخش از سرمایه‌گذاران حمایت خواهیم کرد. در این راستا پنج هزار و ۶۰  هکتار زمین بابت سرمایه‌گذاری زمین در بخش‌های کشاورزی، دامداری و مرغداری به مردم واگذار شده است.

وی با اشاره به اینکه زمین ارزش افزوده زیادی دارد و در صورت خرد بودن قیمت آن افزایش می‌یابد، افزود: تولید هم نمی‌تواند با این ارزش افزوده رقابت داشته باشد، البته ما در برابر تغییر کاربری‌های غیرمجاز اقدامات لازم را انجام خواهیم داد.

رییس سازمان امور اراضی کشور به محدودیت نیروی انسانی در سازمان امور اراضی کشور اشاره و بیان کرد: یکی از چالش‌های ما کمبود نیروی انسانی در این بخش است به طوری که گاهی  یک نیروی انسانی ما در برخی استان‌ها ناچار است وظایف چند نفر را برعهده بگیرد که این امر نیازمند بازنگری است.منبع اخبار

وی با بیان اینکه به دلیل ارزش افزوده بالای اراضی، برخی پس از اجرای حکم به طور مجدد اقدام به تخلف می‌کنند، افزود: برنامه‌های رفع تداخلات اراضی و صدور سند برای اراضی کشاورزی در دستور کار وزارت جهاد کشاورزی و سازمان امور اراضی قرار گرفته است، البته صدور سند با سازمان ثبت است و ما به طور صرف با آنها همکاری می‌کنیم؛ این بدان معناست که نقشه‌های زمین را تهیه و به آنها تحویل می‌دهیم.

وی با بیان اینکه مردم باید بدانند تغییر کاربری و ساخت‌وساز غیرمجاز جرم است، گفت: اطلاع‌رسانی در واقع به‌نوعی پیش آگاهی است، اما در صورت ساخت و ساز غیرمجاز برای پیشگیری با این موارد برخورد قانونی صورت می‌گیرد.

رییس سازمان امور اراضی کشور ادامه داد: از ۱۸ میلیون و ۷۰۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی، تاکنون سه میلیون و ۷۰۰ هزار هکتار یعنی معادل ۲۰ درصد رفع تداخل شده که دو سوم کار از سال  ۱۳۹۴ تاکنون و یک‌سوم این رفع تداخلات در ۱۰ماهه گذشته انجام شده که رقم قابل‌توجهی است.

رییس سازمان امور اراضی کشور با اشاره به آمار صدور سند اراضی کشاورزی در کشور گفت: در زمان ابلاغ قانون کاداستر از  سال ۱۳۹۴، ۶۰۴ هزار هکتار سند برای اراضی کشاورزی صادر شد، اما در پنج‌ماهه ابتدای سال ۵۲۱ هزار سند صادر کردیم. به طور کل یک میلیون و ۱۲۵ هزار هکتار از اراضی سنددار شدند.