اخبار

وزیر جهادکشاورزی: طرح تولید قراردادی در دامغان آزمایشی اجرا شود

حمایت دولت از برای ایجاد شهرک دامپروری در شهر کلاته‌رودبار دامغان

بر پایه سرشماری نفوس و مسکن سال ۱۳۹۵ کشور، استان سمنان با هشت شهرستان در مجموع افزون بر ۷۰۲ هزار نفر جمعیت دارد.منبع اخبار

به گزارش خبرنگار مجله خبری کشاورزی، سید جواد ساداتی نژاد روز جمعه در جمع مردم شهر کلاته‌رودبار از توابع شهرستان دامغان استان سمنان ابراز داشت: دامداران کلاته‌رودبار دامغان در تامین نقدینگی برای خرید نهاده دامی مشکل دارند و راهکار موثر در کمک به این قشر زحمتکش اجرای طرح تولید قراردادی است که می‌توان با توجه به ظرفیت استان سمنان این طرح به صورت استانی اجرایی شود.
وی ادامه داد: شرکت پشتیبانی دام  در قالب تولید قراردادی به صورت امانی نهاده دامی در اختیار دامداران قرار دهد.
وزیر جهادکشاورزی بیان کرد: امسال با همراهی و رویکرد دولت سیزدهم و تاکید رئیس جمهور وضعیت کشاورزان و گندمکاران مناسب است.
وی یادآور شد: هدفمندی یارانه‌ها عرصه فعالیت را برای دامداران و مرغداران  دشوار کرد و اکنون  این قشر وضعیت اقتصادی مناسبی ندارند و سود نمی‌کنند، اما  با ایستادگی غذای مردم را تامین می‌کنند.
وزیر جهادکشاورزی تصریح کرد:  تامین مالی برای ایجاد زیرساخت به منظور ایجاد مجتمع دامداری در شهر کلاته‌رودبار دامغان پیگیری می‌شود.

وزیر جهادکشاورزی: طرح تولید قراردادی در دامغان آزمایشی اجرا شود

 دامغان یکی از کهن‌ترین و باستانی‌ترین شهرهای  ایران  واقع در استان سمنان است که در مسیر رودخانه چشمه‌علی شکل گرفته و در دوره شاهنشاهی اشکانی اولین پایتخت اشکانیان در ایران بود. نام قدیم آن دِه‌مغان و صددروازه بوده‌است و دارای آثار باستانی فراوانی از جمله مسجد تاریخانه، تپه حصار، برج طغرل، پیر علمدار، قلعه‌های گرد کوه، مهر نگار و منصور کوه، است.

به گزارش خبرنگار مجله خبری کشاورزی، حضور در آیین اختتامیه جشنواره ملی پسته، سخنرانی در آیین عبادی سیاسی نماز جمعه، نشست با تشکلهای کشاورزی و بازدید از گلخانه هیدروپونیک و همچنین باغهای پسته و فرایند فرآوری آن در دامغان، از دیگر برنامه‌های وزیر جهاد کشاورزی است.

این خطه از جانب شمال به استان‌های خراسان شمالی، گلستان و مازندران، از جنوب به استان‌های خراسان جنوبی و اصفهان، از شرق به استان خراسان رضوی و از غرب به استان‌های تهران و قم محدود است؛ بر این پایه و به دلیل موقعیت جغرافیایی همجواری با پایتخت و هفت استان مهم کشور، این استان از اهمیت زیادی برخوردار است.

امام جمعه شهر کلاته‌رودبار دامغان نیز در این آیین گفت: دولت مردمی آیت‌الله رئیسی برای ایجاد شهرک دامپروری در شهر کلاته‌رودبار دامغان همراهی کند.
حجت‌الاسلام سفیدیان با اشاره به ظرفیت این شهر در زمینه دامپروری، بیان کرد: ایجاد شهرک دامپروری در  شهر کلاته‌رودبار دامغان نقشی موثر در اشتغالزایی و افزایش تولید دارد.
امام جمعه کلاته‌رودبار دامغان تصریح کرد: دامداران کلاته‌رودبار در زمینه تامین نقدینگی برای خرید نهاده دامی دچار مشکل هستند و تداوم فعالیت این قشر زحمتکش در گرو همراهی و نگاه ویژه دولت مردمی آیت‌الله رئیسی است.

سمنان که دارالمرحمه معروف است با مساحت نزدیک به ۹۷ هزار و ۵۰۰ کیلومتر مربع یکی از پهناورترین استان‌های کشور ایران است که با پنج و ۹ دهم درصد مساحت کل کشور، از این نظر هفتمین استان ایران محسوب می‌شود.