اخبار

۵ هزار میلیارد تومان اعتبار برای نوسازی کمباین‌های غلات نیاز است

به گزارش روز یکشنبه مجله خبری کشاورزی از وزارت جهاد کشاورزی، «علیرضا مهاجر » در حاشیه مراسم امروز امضای تفاهم‌نامه توسعه ناوگان کمباین غلات اظهارداشت: برای آن که بتوانیم بر اساس تفاهم‌نامه توسعه ناوگان کمباین غلات ۱۰۰۰ دستگاه کمباین فرسوده را بازسازی و ۸۰۰ دستگاه کمباین جدید در داخل طراحی و بسازیم و وارد عرصه کشاورزی کنیم به ۴ تا ۵ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز است.

 معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی، ضایعات به ویژه در حوزه غلات را از مهم‌ترین مشکلات بخش کشاورزی عنوان کرد و گفت: اگر بتوانیم ضایعات از مزرعه تا مصرف را کاهش دهیم با همین مقدار ضایعات می‌توان بخشی از نیاز کشور به غلات را تامین کرد.

تامین بخشی از نیاز کشور با کاهش ضایعات غلات

مهاجر ادامه داد: با توجه به گران بودن قیمت کمباین‌های خارجی و میسر نبودن خرید آن توسط اغلب کشاورزان، چاره‌ای جز تکیه بر دانش بومی ارتقای کیفی کمباین‌های فعلی نداریم.منبع اخبار

مهاجر افزود: این کمباین‌ها هر چند برای برداشت غلات و گندم هستند، اما در زمینه دانه‌های روغنی و حبوبات نیز قابل استفاده‌اند و برای برداشت برخی محصولات با تعویض هد کمباین می‌توان آنها را تخصصی کرد.

وی با بیان این که ۱۰۰ درصد عملیات کاشت، داشت و برداشت گندم به صورت مکانیزه انجام می‌شود، تصریح کرد: یکی از شاخصه‌های اصلی کشت در دیمزارها، برخورداری از کمباین‌های است که قابل استفاده در مناطق کوهستانی، کوچک و کم ظرفیت باشد.

 معاون امور زراعت وزارت جهاد کشاورزی ابراز امیدواری کرد که اعتبار موردنیاز برای بازسازی کمباین‌های فرسوده غلات و جایگزینی کمباین‌های نو از طریق تبصره (۱۶) و ردیف اعتباری که در بانک کشاورزی داریم، تامین شود.